Ne Yaptın Adnan Oktar !

Anne ve Babalar Dikkat

Teknoloji Yeni Bir Çağ Yaratıyor

En Saçma Fobiler

Besin Değeri Zengin Peynir Üretildi

Besin, BİLİM 12 Ocak 2018
16 views

Bingöl Üniversitesi gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yurt ve ekibi, yumurta kullanarak gıda kıymeti zengin peynir üretti

Bingöl Üniversitesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Bayram Yurt, 2 yıl süren bir çalışma sonucunda yağ yerine ikame maddesi olarak yumurta kullanılarak geliştirilen biçimül ile peynir ürettiklerini belirterek, “gıda değeri varlıklı olan iki besin maddesini katarak yeni bir ürün elde etmiş olduk. Yumurtalı peynirler yakın gelecekte raflarda yerini alacak.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından “tarım ve Havza Bazlı Kalkınma Alanında Pilot Üniversite” seçilen Bingöl Üniversitesi Ziraat Fakültesi gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yurt ve ekibi, 2 yıl süren çalışma sonucu yumurta kullanarak besin değeri varlıklı peynir üretti.

Eritme ve kaşarın hamuruna yüzde 7 oranında yumurta katılarak elde edilen peynirin biçimülü “Yumurta ile gıda kıymeti Zenginleştirilmiş Peynirler” adıyla Türk Patent ve Marka Kurumunca tescillendi.

‘YAĞ YERİNE İKAME MADDESİ OLARAK YUMURTA KULLANDIK’

Yurt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kaşar ve eritme peynirlerde bazı problemler bulunmuş olduğunu, bu sorunları çözmek için çalışma başlattıklarını belirterek, çok yağlı oldukları için 25-30 derecede yumuşayan eritme peyniri çeşitlerine yüzde 7 oranında yumurta kullanarak, yumuşama, yağsızlık hissi ve renk açılmasını önlediklerini beyan etti.

Üreticilerin yumuşamayı önlemek için yağ oranını düşürdüğüne, bu durumun peynirin yapısını olumsuz etkilediğine işaret eden Yurt, bu durumun tüketicide, “yağsız peynir” görüntüı oluşturduğunu aktardı.

Yurt, yağın alınmasıyla peynirlerin renginin açıldığını ve daha beyazımsı görünmüş olduğunü vurgulayarak, “Bunun önüne geçmek için yağ yerine ikame maddesi olarak yumurta kullandık. Yumurta yağsızlık hissinin önüne geçiyordu. Bir diğer husus renk maddesindeki açılmalar. Sarısı ve beyazıyla yumurtanın alınmasıyla bunun da önüne geçmiş olduk.” diye mevzuştu.

Yumurta sarısının peynire renk verdiğini, beyazının ise peynirin yumuşamasını önlediğini aktaran Yurt, bu çalışmada piyasada tüketici tarafınca albenisi olmayan düşük maliyetli ufak boy yumurtaları kullandıklarını, böylece üretim maliyetini yüzde 5 oranında düşürdüklerini kaydetti.

Yumurta sarısının içerdiği doğal renk maddelerinden dolayı üretilen peynirlerin daha sarımsı bulunduğunu ayrıca yumurtada mevcut olan ve emülgatör görevi gören lesitinden dolayı yağlılık hissi verdiğine işaret eden Yurt, yumurta beyazının da peynirin yumuşamasına engel bulunduğunu, bir nevi çimento görevi görerek, peynirin sertleşmesini sağladığını anlattı.

Yurt, peynirde en iyi verimi yüzde 7 oranında yumurta katarak elde ettiklerini belirtti.

‘YAKIN GELECEKTE RAFLARDA YERİNİ ALACAK’

Bu formül ile protein açısından güçlü iki gıdayı bir arada sunma fırsatı sunacaklarını kaydeden Yurt, peynirin gıda değerinin yüksek olduğunu, yumurtanın da protein açısından çok önemli ve anne sütüne en yakın besin maddesi içerdiğini bildirdi.

Bayram Yurt, “besin kıymeti zengin olan iki gıda maddesini katarak yeni bir ürün elde etmiş olduk. Yumurtalı peynirler yakın gelecekte raflarda yerini alacak.” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.

İlginizi Çekebilir
Ücretsiz Uydu İnterneti !!

Ücretsiz Uydu İnterneti !!

17 Ocak 2018
22 views
Aşırı Soğuk Su !

Aşırı Soğuk Su !

15 Ocak 2018
27 views
Bu Besin Yaşlanmaya DUR! Diyor

Bu Besin Yaşlanmaya DUR! Diyor

13 Ocak 2018
19 views
Kara Delik Geğirdi !

Kara Delik Geğirdi !

13 Ocak 2018
21 views
Çin’de Devasa Patlama

Çin’de Devasa Patlama

13 Ocak 2018
18 views
Bebekleriniz İçin Doğru Besinler

Bebekleriniz İçin Doğru Besinler

13 Ocak 2018
91 views
Uzay’dan Yeni Haber Geldi

Uzay’dan Yeni Haber Geldi

12 Ocak 2018
108 views
Bunlar da var!
HALLE BERRY GECEYE DAMGASINI VURDU

HALLE BERRY GECEYE DAMGASINI VURDU

17 Ocak 2018
48 views
Şok Edici Ayrılık !

Şok Edici Ayrılık !

16 Ocak 2018
22 views
Wi-Fi Devri Kapanıyor !!

Wi-Fi Devri Kapanıyor !!

11 Ocak 2018
115 views
Justin Yine Rahat Durmadı

Justin Yine Rahat Durmadı

6 Nisan 2017
6 views
Gece Sürüşü Korkusuna Son !!

Gece Sürüşü Korkusuna Son !!

14 Ocak 2018
32 views
Önemli Açıklama Geliyor !!

Önemli Açıklama Geliyor !!

12 Nisan 2017
7 views