Bisehap ( Şiir kitabı )

Kelliğin Sebebi Bulundu!

Artık Güneş Batınca Eylem Yasak

Minyon Tipli Kızların Ortak Sorunları !

Çin,Yanıcı Buz’u Çıkardı !

BİLİM, Teknoloji 25 Mayıs 2017

Çin,madenciler arasında ‘yanıcı buz’ olarak adlandırılan yanıcı maddeyi madenden çıkardığının haberini paylaştı.

Yanıcı buz’un gelecekte petrolün yerini alması bekleniyor.Bu yüzden de tüm ülkelerin odak noktası olmuş       gibi. Güney Çin Denizi’nin gelecekteki küresel enerji arzının anahtarı olarak gördüğü buz benzeri bir maddeden gaz çıkarmayı başardı.Yetkililer, bu başarıyı çok büyük bir gelişme olarak değerlendirdiler.“Yanıcı Buz” olarak adlandırılan metan hidratlar,geniş doğal gaz rezervlerine sahipler.Çoğu ülke,bu madenin nasıl çıkarıldığı ve nasıl işlendiği hakkında araştırmalar sürdürüyor.Bu işlemlerin çok zor olduğu da bu bilgilerin arasında.

Nedir Bu Yanıcı Buz ?

Dondurulmuş bir su ve gaz karışımına yanıcı buz deniyor. National University of Singapore’daki Kimya ve Biyomoleküler Mühendisliği Bölümü’nden Doç. Dr. Praveen Linga, “Buz kristallerine benziyor, ancak moleküler seviyeye yaklaşırsanız, metal moleküllerinin su molekülleri tarafından tutulduğunu görüyorsunuz” şeklinde bir açıklama yaptı.Bu maddeler, çok düşük sıcaklık ve yüksek basınç altında oluşturuluyor.Okyanusun zemininin altındaki çökeltilerde,karada permafrost altında bulunan bu gazlar, son derece yanıcılar.

Bu maddenin yalnızca bir metreküpü, yaklaşık 160 metreküp gaz açığa çıkarıyor, bu da onu son derece fazla bir yakıt haline getiriyor.Bu da gelecekte bir enerji kaynağı haline gelebileceği anlamına geliyor.Fakat bir sorun var ki bu madde zehirli gaz da çıkarıyor.Buna yönelik açıklama yapan Bay Linga“Japonların araştırmalarından gördüklerimizle karşılaştırıldığında, Çinli bilim insanları daha fazla gaz çıkarmayı başardılar. Bu durum aslında metal hidratlarından gaz çıkarılmasına yönelik önemli bir adım” dedi.Metan gazının bu maddeden kaçması küresel ısınmanın daha da artacağı anlamına da geliyor.Bir kısım olumlu bakıyor,diğer kısım ise Dünya’yı daha ne kadar kirletebiliriz diye düşünüyor.Bu yönde araştırma ve tartışmaları ilerki dönemde elbette göreceğiz.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.