Bisehap ( Şiir kitabı )

Kelliğin Sebebi Bulundu!

Artık Güneş Batınca Eylem Yasak

Minyon Tipli Kızların Ortak Sorunları !

Neden İnsanlar Beyninin %10’unu Kullanırlar ?

BİLİM, Film ve Dizi 20 Mayıs 2017

Uzun yıllardır insanların beyinlerinin sadece yüzde onluk kısımlarının kullandığı tezi vardır. Fakat neden böyle düşünürüz ? İnsanlar %10 unu kullandığını iddia ederek kendilerini daha mı mutlu hissederler ?

Konuşur düşünür hareket ederiz. Hatta herkesin başına gelen bir klişe ders dinlerken başka bir şeylerin hayalini kurarız. Hatta siz çok fazla şey yaptığınızı düşünmeseniz bile bunu düşünürken beyninizi kullanırsınız. Hatta en basitinden nefes almayı unutmayarak bile beyniniz fazlasıyla çalışıyor. Alzheimer hastalarının nefes almayı unutarak ölmesi gerçeği bile bunu doğrular nitelikte.

Aslında tüm bunlar The Energies of Men makalesinde ortaya atılan bir tez sonrası ortaya çıkmıştır. “Zihinsel ve fiziksel kaynaklarımızın yalnızca küçük bir bölümünü kullanıyoruz” denmiş ve sanki bilimsel bir şeymiş gibi yayılmıştır. Fakat söylem yanlıştır nesiller boyu insanlar konuşma dillerini yaşam şartlarını geliştirerek bu tezi aslında binlerce yıldır çürütmektedir.

Çeşitli film ve dizilerde beynimizin evrildiği yada beynimizin %10 luk kısımının kullanıldığı iddiaları ortaya atılmaktadır. Bu film ve diziler eğlencelidir fakat kendimizi fazla kaptırmamak gerek. Evet sayın okur ortada bir yanlışlık yok sen beynini tam randımanlı kullanıyorsun. Ama yinede bu tarz filmler ve diziler hoşunuza gidebilir. Limitless ve Sense8 dizilerini önerebilirim… 🙂

 

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.