Bisehap ( Şiir kitabı )

Kelliğin Sebebi Bulundu!

Artık Güneş Batınca Eylem Yasak

Minyon Tipli Kızların Ortak Sorunları !

Kahreden haber: 12 şehit

GENEL 19 Nisan 2017

Son dakika: Tunceli’de helikopter düştü…

Tunceli’den kara haber… Tunceli’nin Pülümür ilçesinden 11.40’da kalkan emniyet Genel Müdürlüğü’ne ilişik Sikorsky S-70 Blackhawk tipi helikopter ile Tunceli’deki görev uçuşu esnasında saat 11.50 sıralarında telsiz teması kesildi. İçinde 7 polis, 1 hakim, 1 astsubay ve 3 personel olmak üzere 12 kişinin bulunmuş olduğu helikopterin düştüğü belirlendi. Saat 17.00 sıralarında karadan yola çıkan jandarma birliğinin yıkıntı alanına ulaştığı duyuruldu. DHA’nın son dakika haberine bakılırsa helikopterdeki 12 kişi şehit oldu. Olay yerine ulaşan timlerden gelen bilgiyi aktaran İçişleri Bakanı Süleyman soylu, “Timlerimiz helikopterin yere çakıldığını ve ters döndüğünü görmüş olduler. 12 vatan evladımızın yaşam belirtileri olup olmadığını kontrol ettiler. Maalesef 12 evladımız hakkın rahmetine kavuşup şehit olmuşlardır” dedi.
Son dakika: Tunceli’de düşen Sikorsky S-70 tipi Blackhawk helikopterdeki 7 polis, 1 hakim, 1 astsubay ve 3 personel şehit oldu. Helikopterin düştüğü yere en yakın olan Kocatepe Jandarma Karakolundan vaka yerine giden 2 askeri timin, enkaza ulaştığı ve helikopterde bulunan 12 ferdin şehit olduğu bilgisini Tunceli Valiliğine bildirildiği öğrenildi. Bölgeden gelen ilk bilgilere bakılırsa helikopterin yıkıntıı kara saplanmış şekilde bulunmuş oldu. Yoğun sis ve kar sebebiyle kara ekiplerinin enkaza ulaşmakta zorluk yaşadığı duyurulmuştu. Pülümür Belediye Müslüm Tosun, “olay mutlaka kaza. Sisten ötürü bir kaza, görünen o” dedi.

İÇİŞLERİ BAKANI ACI HABERİ VERDİ

İçişleri Bakanı Süleyman asil, “12 kişilik yolcu artı mürettabatla birlikte saat 11:35 itibariyle Tunceli Pülümür dağ yolundan kalkışını gerçekleştirdi. Ondan önce hem Kartal ve hem Nazımiye’den gerekli personelleri aldı ve Tunceli Pülümür dağ yolundan kalktıktan sonrasında da 11:43’te kendisiyle tüm irtibatlar kesildi. Yerin Sarıgül köyü etrafında olduğu tespit edildi. 2500 metre yükseklikte gerek hava koşullarının hem kar hem yoğun yağmur bununla birlikte ilk önce 1 kilometreden başlayan ve 300 metreye kadar düşen görüş mesafesi darlığı yüzünden helikopterle gidilemedi. 2,5 saatlik tırmanma sonucunda, İl Jandarma Komutanımız Tekin Aktemur, 4 timimiz uson zamanların yıkıntıına 16:34 sıralarında ulaştılar” diye mevzuştu. Bakan soylu, “Helikopterin yere çakıldığını ve ters döndüğünü gördüler. 12 vatan evladımızın hayat belirtileri olup olmadığını kontrol ettiler. Maalesef 12 evladımız hakkın rahmetine kavuşup şehit olmuşlardır” dedi.

GÖRGÜ TANIKLARI ANLATMIŞTI

Pülümür Belediye Müslüm Tosun, helikopterin nasıl düştüğünü şöyle aktarmıştı: “Köylüler helikopterin 1-2 sorti yaptığını, sendelediğini ifade ediyorlar. Helikopterin yeniden devam ettiğini, görüş alanının dışına çıktığını söylüyorlar. Köylüler, helikopterin inişe yeltendiğini ve tekrar yükseldiğini anlatıyorlar. Kocatepe köyünün arka kısmı Ovacık ilçesi. Bölge sarp ve kayalık bir alan, halen karla kaplı”

NELER YAŞANDI? PÜLÜMÜR’DEN HAVALANDI

güvenlik Genel Müdürlüğü’ne bağlı Diyarbakır’daki Havacılık Şube Müdürlüğü’ne bugün Tunceli’den gelen talebin arkasından, saat 11.40 sıralarında kalkan Sikorsky S-70 Blackhawk tipi genel maksat helikopteri, 3 mürettabatıyla İlk olarak Tunceli kent merkezine gitti. Buradan 1 hakimi alan helikopter, daha sonrasında Nazimiye İlçesi’ne geçti. Buradan komiserlik sınavına girecek polisleri alan helikopter, yine aynı sınava girecek polisleri almak üzere Pülümür İlçesi’ne geçti. Buradan da polisleri alan helikopter, Ovacık İlçesi’nden de polisleri almak üzere saat 11.40’ta, 1 hakim, 1 astsubay ve 7 polisi aldıktan sonrasında yeniden havalandı.

10 DAKİKA SONRASINDA BAĞLANTI KESİLDİ

11.40’da kalkan güvenlik Genel Müdürlüğü’ne ilişik Sikorsky S-70 Blackhawk tipi helikopter ile Tunceli’deki vazife uçuşu esnasında saat 11.50 sıralarında telsiz teması kesildi.
Kahreden haber… Kar yağışı ve yoğun sis altında süren çalışmalarda enkaza ulaşıldı. Helikopter kara saplı şekilde bulundu.

7 POLİS, 1 HAKİM, 1 ASTSUBAY, 3 PERSONEL

Tunceli ile Ovacık içinde bağlantıı kesilen helikopterde 7 polis, 1 hakim, 1 astsubay ve 3 personel olmak üzere 12 bireyin bulunduğu belirtiliyor. Polislerin Özel Harekat Şube Müdürlüğü’nde görevli olduğu, hakimin ise referandumda ilçe seçim kurulunda görev yaptığı belirtildi. Helikopteri aramak için irtibatın kesildiği nokta olan Ovacık’ın Çambulak mevkiine, Diyarbakır’dan bir askeri ekip ile 10 kişilik AFAD ekibi gönderildi. Ek olarak Barış Kartalı erken uyarı ve denetim uçağı da yer tespiti için bölgeye yönlendirildi.

VALİLİK’TEN İLK AÇIKLAMA

Helikopterin düştüğü Ovacık’ın Çambulak mevkiinde yoğun sis ve yağmurun olduğu belirtiliyor. Helikopterin düşüşüyle ilgili Tunceli Valiliği’nden meydana getirilen açıklamada kazanın olumsuz hava koşulları sebebiyle meydana geldiğinin değerlendirildiği açıklanmıştı. Açıklamada “18 Nisan 2017 günü saat 11.40 sıralarında Pülümür ilçemizden havalanan Skorsky tipi Polis Helikopterinden kalkışından yaklaşık (10) dakika sonrasında sinyal alımı kesilmiştir. Söz mevzusu Helikopterde (7) Polis Memuru (1) hakim, (1) Astsubay ve (3) mürettebat olduğu değerlendirilmektedir. Helikopterin olumsuz hava şartlarından dolayı düştüğü değerlendirilmekte olup, bölgeye çok sayıda arama kurtarma ekibi sevk edilmiş olup gelişmelerden kamuoyuna bilgi verilecektir” denilmişti.

YOLDA HEYELAN OLDU

Arama kurtarma ekipleri karadan helikoptere ulaşmak için çalışmalarını sürdürüyor. Ancak Sarıgül Köyü’ne giden yolda gene yoğun yağmur nedeniyle heyelan meydana geldi. Buraya da iş makineleri sevk edildi. Ekiplerin bölgeye erişme çalışmaları sürüyor.

112’YE GELEN YARALI VAR İDDİASI DOĞRU ÇIKMADI

Arama çalışmaları sürerken helikopterin mürettebatından bir kişinin 112’yi telefonla arayıp, “7 yaralımız var” diyerek yardım istediği öne sürülmüştü. Tunceli Valilik yetkilileri, helikopter kazasıyla ilgili bölgedeki bir karakoldan “7 yaralı var” diye teyid edilmemiş bir bilginin 112’ye aktarıldığını,ÿbasınla paylaşılan bu bilginin, yapılan araştırma sonucu doğru olmadığını söylemiş oldu.

TUNCELİ İL SAĞLIK MÜDÜRÜ: BİZE ÇAĞRI DÜŞMEDİ

Tunceli İl sağlık Müdürü Sercan Özaydın, Tunceli’de bağlantı kesilen helikoptere ilişkin “Bölge itibarıyla 112 çağrısının komşu illerimize de düşmüş olma ihtimali var. Bingöl, Erzincan ve Erzurum ile ortaklaşa değerlendirdik, 112 komuta merkezine olay yerinden düşen bir çağrı yok. Vaka yerine dair aslabir çağrı almadık.” dedi.

Özaydın, Tunceli’de polis helikopteriyle bağlantıın kesilmesinin arkasından 112 komuta merkezine herhangi bir çağrı gelmediğini belirtti.

Basında çıkan haberlerin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Özaydın, “Bölge saygınlıkıyla 112 çağrısının komşu illerimize de düşmüş olma ihtimali var. Bingöl, Erzincan ve Erzurum ile müşterek değerlendirdik, 112 komuta merkezine vaka yerinden düşen bir çağrı yok. Olay yerine dair aslabir çağrı almadık.” diye konuştu. Özaydın, bölgeye sıhhat ekiplerinin de sevk edildiğini dile getirerek “bizler vaka duyulduktan 1 dakika sonrasında 1 Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE), 7 tane cip ve ambulans ile 30’u aşkın personelimizle vaka yerine ulaşmaya çalışıyoruz.” dedi.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.