Bisehap ( Şiir kitabı )

Kelliğin Sebebi Bulundu!

Artık Güneş Batınca Eylem Yasak

Minyon Tipli Kızların Ortak Sorunları !

Demir ve Metaller Neden Daha Soğukturlar !!

BİLİM 25 Mart 2017

Bu aslında her gün yaşadığımız fakat umursamadığımız bir durum.Peki bunun aslı nedir ?

Aslında öyle birşey yok. sadece size öyle geliyor. yani bir ortamdaki maddeler bir süre sonra eşit yada eşit olmaya çok yakın sıcaklığa erişirler. demir, tahta, kitap vs. hepsi hemen hemen aynı sıcaklığa sahip olurlar.

bütün olay ısı alışverişi hızında. demiri tuttuğunuz zaman, çok daha yoğun olduğu için tahta vb. maddelerden çok daha hızlı bir şekilde ısı emerler elinizden. diyelim ki 25 derece bir ortamdasınız vücudunuz 37 derece civarı, demiri tutarsanız termodinamik yasaları gereğince elinizden ısı emmeye başlar, ama daha az yoğun maddelerden çok daha hızlı ve güçlü bir şekilde yapar bunu. tahta vb. maddeler yeterince yoğun olmadıkları için çok fazla ısı ememezler sizden ve bu yüzden soğuk hissetmezsiniz.

aynı şey tabi ki yüksek sıcaklık ile de ilgili. fırında 300 derecede pişirdiğiniz keki çıkarırken tepsiye dokunursanız eliniz yanar, hatta su bile toplayabilir. ancak aynı ortamdan çıkardığınız keke dokunsanız eliniz çok fazla yanmaz değil mi? yani evet çok rahat olmayabilir ama demir tepsiyle kıyaslanmayacak kadar düşüktür sıcaklığı değil mi? yanlış! hemen hemen aynı sıcaklığı sahiplerdir. ama kek elinize çok fazla ısı aktaramaz çünkü yeterince yoğun değildir.

Yorumlar

Henüz hiç yorum yapılmamış.

Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapın.